Tävlingsregler

När Ni skickar in Era resultat:

Skicka in era resultat från era tävlingar men räkna inte ut att poängen själva i tävlan om Årets hund.

Det görs av oss i TK när vi lägger in er. Detta för att vi ska kunna hålla isär alla tävlingar och ekipage samt att det inte ska bli felräknat. Vi kommer även att göra stickprov för att se att resultaten som blir inskicakde till oss stämmer, därav behövs också alla uppgifter.

Ni som skickar in agility tänk på att skicka in:

När ni skickar era resulat vill vi ha:

Datum för varje tävling

Plats

Klass

Idealtid

Hundenstid

Fel

Om hunden fått:

Pinne

Cert

Uppflyttning

Championat

Detta för att kunna hantera alla resultat samt för tävlingen Årets BARGI.

Ang, BARGI så tänk på att skicka in era resultat för 2011. Dock räknas bara de tävlingar med som vi får inskickat så tänk på att även skicka in de resultat som räknas år från år!!!!!. Hunden måste även ha ställts ut en gång under året.

Oavsett vilken gren ni tävlat i så vill vi ha in datumen och platsen.

_____________________________________________________

 

Agility

  • Tävlingen är öppen för Svenska och Finska Lapphundar samt Lapska Vallhundar vars ägare är medlem i SLK.
  • Tävlan sker på SKKs, SBKs och SLKs distrikts sanktionerade tävlingar i Agility.
  • Grundpoäng:
    0:at lopp=6p
    0,01-5 fel=4p
    5,01-10 fel=3p
    10,01-15 fel=2p
    15,01-ej DQ=1p
    Tilläggspoäng vid nollat lopp (avrundat till två decimaler)
    Idealtid/Hundens tid=?,??p x 1 (klass1) x 1,25 (klass2) x 1,5 (klass 3)
  • De fem bästa resultaten räknas ihop, högst poäng vinner.

 

Lydnad

  • Tävlingen är öppen för Svenska och Finska Lapphundar samt Lapska Vallhundar vars ägare är medlem i SLK.
  • Tävlan sker på SKKs, SBKs och SLKs distrikts sanktionerade tävlingar i lydnadsprov.
  • Alla klasser tävlar var för sig.
  • Tagna poäng gäller.
  • De två bästa resultaten räknas ihop, högst poäng vinner.
  • Minst tredje pris behövs för att poängen skall räknas.
  • Tre priser i varje klass delas ut vid riksstämman.

 

Rallylydnad

  • Tävlingen är öppen för Svenska och Finska Lapphundar samt Lapska Vallhundar vars ägare är medlem i SLK.
  • Tävlan sker på SKKs, SBKs och SLKs distrikts sanktionerade tävlingar i lydnadsprov.
  • Alla klasser tävlar var för sig.
  • Tagna poäng gäller.
  • De två bästa resultaten räknas ihop, högst poäng vinner.
  • Underkända resultat räknas ej.
  • Tre priser i varje klass delas ut vid riksstämman

 

Bruks

  • Tävlingen är öppen för Svenska och Finska Lapphundar samt Lapska Vallhundar vars ägare är medlem i SLK.
  • Tävlan sker på Svenska Brukshundklubbens bruksprov.
  • Alla klasser tävlar för sig.
  • Tagna poäng gäller.
  • I alla klasser utom elit räknas bara ett resultat
  • Minst godkänt behövs för att resultatet skall räknas.
  • Tre priser i varje klass delas ut på riksstämman.
  • I elitklass räknas de bästa resultaten som är godkänd eller högre ihop (högst tre resultat räknas ihop).
  • Högst slutpoäng vinner. Detta för att elitklass är den enda klass man tävlar i flera gånger.

 

Prestationsklass

Är en inofficiell klass för våra raser, vid Svenska Lapphundklubbens utställningar. Den skall uppmuntra till att man arbetar med sin hund i bruks, lydnad, agility eller viltspår. För deltagande gäller något av följande, erövrat vid officiell tävling:

  • Spår, Sök, Rapport, Skydds- Godkänd i apell
  • Lydnad -1:a pris lydnadsklass 1
  • Agility - 1 pinne i klass 1
  • Viltspår - Godkänt anlagsprov
  • Tjänstehund - Godkänd
  • Vallhund - Godkänd

För att äga rätt att tävla i prestationsklass krävs att hunden fått pris under dagen, KEP eller 0:a i kvalité räknas inte. En rosett delas ut per ras. Rosetten skall vara blå-gul-röd och köps in av arrangerande distrikt.Prestationsklassen arrangeras efter rasbedömningen är slut och innan BIS-finalen.

Glöm ej att anmäla till denna klass samtidigt som du anmäler till utställningen. Det är gratis.

 

Bargi

För att delta i tävlingen måste hundägaren senast den 31 januari påföljande år skicka in de resultat man vill räkna till den sammankallande i tävlingskommittén. Endast inskickade resultat räknas. Till vinnare utses den hund som kan tillräknas mest poäng under ett kalenderår. Vinnaren erhåller ett hederspris som utdelas vid följande riksstämma.


Resultat beräknas på dels poäng som följer med år från år, dels på 6 tävlingsresultat och ett utställningsresultat per år.

Poäng som följer med år från år är:

Genomförd Mentalbeskrivning/MH                                                                    15 poäng

Lydnadschampion                                                                                                75 poäng

Lydnadsdiplom                                                                                                     20 poäng

Viltspårchampion                                                                                                 50 poäng

Agility hoppchampion                                                                                          75 poäng

Agilitychampion                                                                                                   75 poäng

Freestylechampion                                                                                                75 poäng

Championat i bruksgren                                                                                        90 poäng

Vallhundschampionat                                                                                           75 poäng

Godkänt vallhundsprov                                                                                         50 poäng

Tjänstehund                                                                                                           90 poäng

Ovanstående meriter räknas varje år

Nedanstående meriter räknas varje tävlingsår. 6 stycken tävlingar ( för tjänstehund räknas funktionskontroll som tävling)  i ovanstående grenar eller BSL och BS , 1 gren eller flera räknas ihop enligt nedan.Ett resultat från utställning skall läggas till .

Varje start ger 5 deltagarpoäng. I agility får man 5 poäng per tävlingsdag oavsett antal lopp.

 

Räknas som följer:

Lydnad

  KLASS 1 :        1a pris ger 15 poäng       2apris ger 10 p

  KLASS 2 :        1a pris ger 20 poäng       2a pris ger 15 p

  KLASS 3 :        1a pris ger 30 poäng       2a pris ger 20 poäng

  KLASS ELIT : 1a pris ger 40 poäng       2a  pris ger 30 poäng

BRUKS

Appell :                   Uppflytt ger 25 poäng      Godkänd 15 p

Lägre   .                   Uppflytt     35  GK 20

Högre :                    Uppflytt      45  GK  30

Elit:                         CERT  60      Certpoäng 50     Godkänd 40 poäng

 

AGILITYKLASS OCH HOPPKLASS

 KLASS 1 :        Pinne 15 ,  0 fel 5 sammanlagt  20

 KLASS  2:        Pinne 20 , 0 fel  10 sammanlagt 30

 KLASS 3 :        Pinne  30   0 fel  10 sammanlagt 40

 

VILTSPÅR:

 Godkänd anlagsklass 15 poäng

Öppen klass . 1apris 20  2a pris 15 poäng  Hp 5 poäng

 

FREESTYLE

Klass 1 uppflytt 15 poäng

Klass 2 Uppflytt 25 poäng

Klass 3 CERT    35 poäng (eller motsvarande)

 

TJÄNSTEHUND:

Godkänd funktionskontroll: 40 poäng

IPO-R  godkänd                   40 poäng

 

BSL och BS 

V och SG  ger 40 poäng

G ger 20 poäng

Utställning en gång per år är obligatoriskt. Ett resultat räknas: Deltagit med lägst 3e pris 5 poäng. Certifikatkvalitet 10 poäng. Deltagande i prestationsklass på SLKutställning ger ytterligare 10 poäng.

Sammanfattning. Baseras dels på poäng som medföljer varje år, dels på lägst 3 högst 6 tävlingar + ett utställningsresultat per år.

En lista presenteras varje år på samtliga tävlande i Bargipriset. De tre främsta erhåller pris. Resultaten skall vara inskickade till SLK 31 januari varje år.

Dela med andra på Facebook
 
Senaste uppdaterad 2013-03-05 10:51 av Pia Zetterström.   
Sidvisningar: 1602.